<< Inocybe flocculosa, kosmičasta razcepljenka | Gobe | Inocybe fuscidula, žarkasta razcepljenka >>

Inocybe fraudans, dišavna razcepljenka

Inócybe fráudans (Britzelm.) Sacc. (1887)
Rod: Inocybe - razcepljenke

Inócybe fráudans, dišavna razcepljenka
Inócybe fráudans - neužitna disavna razcepljenka

ZNAČILNOST: razcepljenke so gobji rod, katerega značilnost je razcepljen klobuk. Večina gob ni užitnih, številne vrste vsebujejo toksin muskarin. Za dišavno razcepljenko je značilen aromatičen sadni vonj, ki ga opisujejo kot mešanico cvetočih in prezrelih hrušk.

KLOBUK: 2.5-6.5 (8.0) cm, sprva belkast in topo stožčast do zvonast, z belkasto kopreno, nato se razširi in zravna, v središču je široko grbast, proti robu polsteno vaknast; rob sprva ukrivljen, občasno valovit; oker rjave do rjave, včasih rdečkasto rjave barve.

TROSOVNICA: je lističasta, lističi so gosti, sprva belkasti, nato bledo sivkasto rumeni z rožnatimi odsevi, v starosti pa motno rjave barve; zmerno široki, priraščeni.

BET: 4-8 x 0.5-1.7 cm, valjast, trd, v dnišču razširjen, mesnato-vlaknast, bolj ali manj enakomeren; površina progasto fibrilozna, na vrhu ostane bele barve, v spodnji polovici pa rjave do umazano rdečkasto rjave.

MESO: je belkaste barve, čvrsto, na prelomu oranžno rdečkasto, v starosti rjavo, zlasti na dnu beta pa pordi, močnega aromatičnega sadnega vonja, blagega sladkastega okusa. Ob izpostavitvi raztopini amoniaka meso hitro porumeni, nato pa počasi črni.

TROSI: 7.5-11.5 x 5-6.5 µm, gladki, zmerno debelih sten, trosni prah je rjavkast.

RASTIŠČE: raste konec poletja do pozne jeseni, posamezno ali v manjših skupinah, pod hrasti, smrekami, brezami, velikokrat tudi v parkih na travi.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: podobna je Inocybe lacera, raztrgana razcepljenka, Inocybe lanuginosa, puhasta razcepljenka, ki nimata sadnjega vonja. Nekoliko podobna je tudi Tricholoma vaccinum, kocasta kolobarnica, ki tudi nima sadnega vonja in na betu ne rdeči.

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Agaricus fraudans Britzelm. (1882), Inocybe corydalina var. albidopallens J.E. Lange (1940), Inocybe fraudans var. capitatocystidiosa A. Ortega & Esteve-Rav. (1989), Inocybe fraudans var. chamaesalicis Bon ex Jacobsson (2008)

SpeciesFungorum:192657




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1394

Login

Datum zadnje spremembe strani: 13 oktober 2024 06:47
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.124 sekundah.